image description

Folyo Kesim

Hizmetler

image description

Folyo Kesim

olyo kesim, arka yüzeyi yapışkanlı 100 – 120 mic. kalınlığında ki pvc malzemenin plotter yardımı ile baskılı veya baskısız olarak kesilmesi işlemidir. Baskılı yüzeyin etrafından kesilmesine genelde “dekupe” denir. Folyoların, uygulanacağı yüzeye transferi için; üretim sonrasında, tüm yüzeyi taşıyıcı transfer bandı ile kaplanmaktadır.

PVC’den üretilen yapışkanlı folyolar bir çok renkte bulunur. Tek renkli logo ve harf kesimleri için üretimi en hızlı ve en dayanıklı malzemedir. Beyaz rengin üzerine solvent ve uv baskı makinalarında baskı yaparak kolay renklendirilebiliyor olması, birbirinden farklı onlarca sektör için çözüm sunmaktadır. Son zamanlarda kaplama folyoları ile araç yüzeyleri kaplanarak görsellik ve minik darbelere karşı koruma da sağlamaktadır.

Folyolar 1.20 mt. ve 1.60mt genişliklerde, 25 – 50mt. uzunluklarda üretilmektedir. Genişlikleri baskı makine boyutları nedeniyle oluşan standart boyutlardır. (Fabrika bazında üretim yapan baskı merkezleri için özel olarak farklı genişliklerde de üretilmektedir. Belirtilen standartlar copy center seviyesinde faaliyet gösteren işletmeler içindir.)

Oracal, Unifol ve 3M ise piyasada bilinen en kaliteli folyo markalardır. Yine bilinen en iyi plotter kesici markaları ise; Roland ve Graphtec’tir.